Mistrzowie Polski

Z pasją opowiadamy o futbolu

Mistrzowie Polski w piłce nożnej

1946 Polonia Warszawa

Herb_Polonia_WarszawaZakończenie II wojny światowej dało szansę stopniowej odbudowy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Teoretycznie, sprawa wyglądała bardzo klarownie. Liga nigdy nie została rozwiązana, jedynie zawieszona na czas wojny. 10 sierpnia 1946 z inicjatywy Cracovii zorganizowano spotkanie reaktywacyjne, na którym zjawili się przedstawiciele czołowych klubów. Wrogiem ligowego systemu rozgrywek okazał się PZPN, który nie tylko negował pomysł reaktywacji, ale bez uzgodnienia z klubami ogłosił że mistrzostwa Polski w 1946 zostaną rozegrane systemem nieligowym.

Po wielu latach powrócono więc do koncepcji, w której o tytuł walczyli przedstawiciele poszczególnych regionów, będących niekoniecznie najlepszymi zespołami w kraju. W ten sposób już na starcie wyeliminowano Garbarnię i Cracovie, które w systemie ligowych zapewne należałyby to ścisłej czołówki, a w systemie przedstawicieli regionów musiały po bardzo wyrównanej walce uznać wyższość Wisły. Zamiast nich swoje szanse dostali przedstawiciele dużo słabszych piłkarsko regionów, Czuwaj Przemyśl, Ognisko Siedlce, Pocztowy KS Szczecin czy też KS Lublinianka. Tego typu rozwiązania spotkały się od początku z wielką krytyką kibiców, finalnie jednak do finałów dostały się ekipy Polonii Warszawa, Warty Poznań, AKSu Chorzów i ŁKSu Łódź. Zacięta walka o tytuł rozegrana systemem każdy z każdym dała pierwsze mistrzostwo dla zespołu z Warszawy, grającego… na stadionie Wojska Polskiego przy ulicy Łazienkowskiej.

1024-KS-Polonia-z-1946-po-zdobyciu-mistrzostwa-Polski-620x796

Ówczesne komunistyczne władze niezbyt przychylnie podchodziły do drużyny „Czarnych Koszul”. Zdobycie mistrzostwa przez drużynę bez stadionu i trenera, ale z dziesiątkami tysięcy wiernych kibiców (finałowy mecz z AKSem obejrzało 20 tysięcy widzów), deklarujących przywiązanie do tradycji polskości wzbudziło niechęć komunistów i zapewne stało się jedną z przyczyn rewolucji, która miała nadejść w kolejnych latach.

Facebook Comments